Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
Benim işim hizmet sunmak
Benim işim hizmet sunmak
Bin 734 can dost yuvasına kavuştu
Bin 734 can dost yuvasına kavuştu
Beştepe’de ayrılık rüzgarı
Beştepe’de ayrılık rüzgarı
Çalana da alana da hırsızlık operasyonu
Çalana da alana da hırsızlık operasyonu
Okurların gözünden Ankara Sokakları
Okurların gözünden Ankara Sokakları
HABERLER>SAĞLIK-YAŞAM
9 Şubat 2018 Cuma - 11:10

Ameliyatlar aksıyor borç makası açılıyor

Medikal firmalarına borçlarını ödeyemeyen üniversite hastanelerinin içinde bulunduğu durumu gündeme getiren Hürriyet Ankara, hastane yöneticileriyle konuştu. Hacettepe, Cebeci ve İbn-i Sina hastanelerinin piyasaya olan borcunun 700 milyon TL’yi aştığını belirten yöneticiler, “Makas açılıyor. Durum,

Ameliyatlar aksıyor borç makası açılıyor

Hürriyet Ankara’nın dün ‘Üniversite hastaneleri S.O.S. veriyor’ manşetiyle gündeme getirdiği, üniversite hastanelerinin medikal ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere birçok farklı kalemdeki milyonlarca dolarlık borçlarını ödeyemedikleri, firmaların da cihaz ve malzeme tedariğini durdurduğu haberi ses getirdi. Hürriyet Ankara, bu kez de borç batağında olan üniversite hastanelerinin yöneticileriyle konuştu. 
Başkent’in en büyük üniversite hastaneleri arasında yer alan İbn-i Sina, Cebeci ve Hacettepe hastanelerinin sektöre olan borç miktarı 2017 sonu itibarıyla 700 milyon TL’yi aşmış durumda. Yetkililer, sorunun her geçen gün büyüdüğüne dikkat çekerek, “Yaptıkça zarara girdiğimiz hizmetlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Zarar etme potansiyelinin yüksek olduğu hizmetlerin durması noktasına gelmeye çok yakınız. Bazı ameliyatlar ve girişimsel işlemlerin gerçekleştirilmesinde sıkıntı yaşıyoruz. İdare edilebilir durumdan çıkıyoruz, belli bir süre sonra bu işler yürüyemez hale gelecek. Tehdit kapımızda” dedi. Parasını alamayan firmaların da borç batağına sürüklendiğini vurgulayan yetkililer, “Geçen sene Elazığ’da trajik bir olay yaşandı. Bir medikal firma yetkilisi hastane başhekimini öldürdü ve kendisi de intihar etti. İleride bu tür olaylar yaşanacak diye korkuyoruz” diye konuştu.

HEP BERABER ZOR DURUMDAYIZ

BORCUN yıllar içerisinde giderak arttığını belirten Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Direktörü Prof. Dr. Koray Boduroğlu şunları söyledi:
“Üretilen hizmetin bize maliyeti karşılanamıyor. Bunun temelinde birkaç şey var. Bunlardan biri yıllardır SUT fiyatları artmıyor. Buna karşın aldığımız tıbbi cihazlar ve malzemeler dövize endeksli olduğu için fiyatları sürekli artıyor. Malzeme temin eden firmalara geçtiğimiz yıllardan da kalan bir sürü borcumuz olduğu için ihalelerde verdikleri fiyat teklifleri artık çok yüksek oluyor. Yaptıkça zarara girdiğimiz hizmetlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. 2017’nin sonu itibariyle Hacettepe Üniversitesi’ne balğı hastanelerin sektöre 400 milyon TL borcu var.

BÜTÜN YÜK DÖNER SERMAYE ÜSTÜNDE

Ödeme dengesizliğinin geçmişi 10 yıla dayanıyor. Kamu devlet hastanelerinden en temel farkımız bazı çalışanların denge tazminatını karşılıyor olmamız. Denge tazminatları üstümüzde önemli bir yük. Ayrılan ve emekli olanların yerine devlet kadrosundan çalışan bulamadığımız için hizmeti devam ettirmek için döner sermayeden sözleşmeli olarak çalıştırdığımız bin 200 kişi var. Hem maaşları hem de ek alacakları yine döner sermayeye yükleniyor. Hem kadrolu olanların döner sermaye alacakları hem de diğer çalışanların maaşları ve alacakları döner sermaye hesabından gideriliyor.

KESECEĞİNİ SÖYLEYEN FİRMALAR VAR

Şu anda malzeme tedariğini çok kesen yok, halen veriyorlar fakat kesecekleri konusunda kararlılıklarını söyleyen çok sayıda firma var. Önemli ameliyatların, tedavi girişimlerinin ve yöntemlerinin uygulanamaması sonucunu doğuracak gibi görünüyor. Firmalar mali tabloyu gördüğü için ‘bize öyle bir ödeme planı yapın ki malzeme tedarik etmeye devam ederken borcunuz azalsın’ istiyorlar. Ama bu da bizim mali gerçeğimize uymuyor. Vatandaşa verdiğimiz hizmeti devam ettirebilmek için gösterdiğimiz çaba hem bizim borcumuzu hem de onların borçlarını artırıyor. Hep beraber zor durumdayız.

HASTA AÇISINDAN KÖTÜ ETKİSİ VAR

Firmalar her an ‘şu ameliyatla ilgili olan malzemeyi temin etmeyi durdurduk’ derse o gün o ameliyatlar durur. Hasta açısından kötü etkisi var, sağlık hizmetini alamaz hale gelir. Bizim gibi eğitim misyonu olan kurumlarda öğrencilerin görüp öğrenmesi üstünde de olumsuz etkisi olur. Malzemesi pahalı, yaptıkça kurumun zarar etme potansiyelinin yüksek olduğu hizmetlerin durması noktasına gelmeye çok yakınız gibi görünüyor. Tehdit kapımızda.

ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ

Firmalara düzenli ödeme yapma sözü veremiyoruz çünkü önümüzü göremiyoruz. Döviz kuru nasıl değişecek, SGK’dan anlaşmamız aynı şekilde devam edecek mi, SUT fiyatları değişecek mi diye gelirimizi öngöremiyoruz. Personelle ilgili gider kısmımızın çok yüksek olması ve kamu hastaneleri gibi gider esaslı bütçeye sahip olmamamız büyük bir sorun. Eğitim maliyetlerimiz var, yılda 35 milyon TL civarında. Çalışanların döner sermaye üstündeki yükünün azaltılması ve SUT fiyatlarının güncellenmesi gerekiyor.

30 BİN TL’LİK AMELİYATTAN 200 TL KALIYOR

Diyelim ki bir ameliyat var ve tıbbi malzeme kullanılıyor. SGK’nın o ameliyatın ücretinde yaptığı artış hastaneye hiçbir etki yapmıyor çünkü malzemesini kullandığımız firma ödeme alamadığı için SGK’nın yaptığı artışa paralel olarak malzemeye zam yapılıyor. 30 bin TL’lik ameliyattan hastaneye 200 TL kaldığı durumlarla çok karşılaşıyoruz. Devletin mevcut borcumuzun kapatabilmemiz için kaynak tahsis etmesi lazım.”

 

Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ayşe Küçükdeveci:

BAZI AMELİYATLARIN YAPILMASINDA SIKINTI YAŞIYORUZ

Tıbbi malzeme tedariğinde zaman zaman yaşanılan sorunlar nedeniyle bazı ameliyat ve girişimsel işlemlerin yapılamadığını kaydeden Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ayşe Küçükdeveci, “Ortopedi ve kalp-damar cerrahisinin bazı ameliyatları malzeme alamadığımız için yapılamıyor. Yine birtakım inmeli, anevrizmalı hastalarda olduğu gibi bazı nörogirişimsel işlemler, sinir sisteminde damara yönelik işlemlerde de kateterlerin verilmemesi nedeniyle sıkıntı yaşayabiliyoruz. Bu yapılamayan işlemler; örneğin Deniz Baykal’a yapılan işlem gibi özellikli, acil ve her yerde yapılamayan işlemler arasında yer alıyor. Ameliyatların ertelenmesi gündeme gelebiliyor.

PERSONEL EKSİKLİĞİ SÖZ KONUSU

12 senedir SUT fiyatları değişmiyor. Sadece hastalarla ilgili kısmı değil, araştırma ve eğitim yükü de döner sermayeden karşılanıyor. Asistan, hemşire ve diğer yardımcı sağlık personeli konusunda personel eksikliğimiz söz konusu. Hizmet alımı ve döner sermaye kadrosundan çalıştırğımız yaklaşık 2 bin 220 personelin tümünün aylık maliyeti yine döner sermayeden çıkıyor ve 7-8 milyon TL civarında. Personel yetersizliği nedeniyle yoğun bakımları tam dolduramama gibi durumlar oluyor. Aynı şekilde yatakları da personel eksikliği nedeniyle tam dolduramıyoruz. Talep ettiğimiz kadar kadro alamıyoruz, genel cerrrahi, anestezi, patoloji gibi bölümlerde kadronun talep ettiğimizin altında verilmesi bu işlemlerde de gecikmeye neden oluyor.

BORÇ SARMALINDA GİDİYORUZ

Karaciğer nakli, kalp ve böbrek nakli gibi en üst düzeydeki tıbbi girişimler bizde yapılıyor. Malzeme veren firmalar elini eteğini çekmeye başladı. Birtakım işler yapılamaz hale geliyor ya da daha kalitesiz malzemelerle yapılıyor. Elinizde bu kadar insan kaynağı ve kapasite varken bunları şu anda zar zor yerine getiriyoruz. Yavaş yavaş da yerine getiremez hale geleceğiz. Daha kötü bir duruma gidiyoruz. Her geçen gün maliyetler artıyor, döner sermayenin gücü artık yetmiyor. Firmalar artık teklif vermiyor. Bir borç sarmalında gidiyoruz. İbn-i Sina Hastanesi ve Cebeci Hastanesi’nin toplam borcu 300 milyon TL’nin üstünde.

SUT FİYATLARINDA EN AZ YÜZDE 100 ARTIŞ GEREKLİ

Eski borçlarımızın yapılandırılması ve şu anda yaptığımız işlerin gerçek karşılının verilmesi gerekli. Hastanelerin gelir-gider dengesinin sağlanması lazım. İdare edilebilir durumdan çıkıyoruz, belli bir süre sonra bu işler yürüyemez hale gelecek. Malzeme veren firmalar ticaret yapıyor. Bekleme süreleri ve güçleri belli. 10 yıllık enflasyon ve döviz endeksine baktığınızda SUT fiyatlarının en az yüzde 100 arttırılması lazım.

TRAJİK OLAYLAR YAŞANMASINDAN KORKUYORUZ

Hasta hizmetinin dışında eğitim ve araştırma faaliyetlerinin de parası döner sermayeden çıkıyor. Onların da başka bir fondan karşılanıyor olması gerekli. Denge tazminatı denilen bir sabit ek ödeme var. Bu ödeme bizim hastanemiz için senelik 50 milyon TL. Bu ödeme her yerde Maliye Bakanlığı tarafından yapılıyor ama bizde döner sermayeden veriliyor. Firmalar da batakta, kredi çekemez ve icralık durumda. Firmalardan da büyük baskılar geliyor. Geçen sene Elazığ’da trajik bir olay yaşandı. Hastane başhekimi, medikal firma yetkilisi tarafından öldürüldü ve kendisi de intihar etti. İleride bu tür olaylar olacak diye korkuyoruz. Bu firmalar da sorunun çözülmesi için uğraşıyor” ifadelerini kullandı.

 
ABD'de federal hükümet kısmen kapandı
 
DNA’yı araştırmak için Aziz Sancar'ın yanına gidiyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sağlık sektörü alarm veriyor
Yaklaşık 3 yıldır tedarikçilerine ödeme yapamayan üniversite hastanelerinin ...
Kanalizasyon çöplüğe dönmüş
Atık ve yağmursuyu hatlarıyla, dere yataklarının bazı vatandaşlarca çöplük ...
Vali Topaca’dan ‘süt için’ tavsiyesi
Okul Sütü Programı’nın 7. yılı nedeniyle Çankaya Muazzez Karaçay İlkokulu’nda bir tören düzenlendi.
 
Erken teşhisin önemi anlatıldı
Çankaya Belediyesi 100. Yıl Bahar Evi’nde Rotary Kulübü işbirliğiyle sağlık seminerleri düzenlendi.
Golfçüler Antalya’da buluştu
Başkanı Mehmet Dora ve Kulüp Kaptanı Oktay Senemoğlu, Antalya’nın Serik ...
Anadolu Bulvarı terminal gibi
Hürriyet Ankara, Başkentlilerin “Cep terminali istiyoruz” talebini gündemde tutmaya devam ediyor.
 
80 bin aileye kömür yardımı
Büyükşehir Belediyesi, 1997’de başlattığı dar gelirli ailelere yakacak ...
Otobüs durakları yenileniyor
Mamak Belediyesi, ilçede eskiyen ve yıpranan otobüs duraklarındaki kabinlerde ...
Çöp kamyonundan gezici kütüphaneye
Çöpten topladıkları kitaplarla kütüphane kuran Çankaya Belediyesi’nin ...
 
ANKARA GAZETESİ
ANKARA
YAZARLAR
Oylum DEMİRAY
Oylum DEMİRAY
Parlamentoya değer katan vekiller
Markar Esayan
Markar Esayan
Çifte standart çiftesinden nasıl korunulur?
Mehmet Metiner
Mehmet Metiner
Bu ne edepsizlik, bu ne cüret!
Vedat Bilgin
Vedat Bilgin
Kriz mi diyordunuz?
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Tarih-resmî tarih
Durak Avcıoğlu
Durak Avcıoğlu
Bu sığ anlayış, gazeteciliği mahvetti!
TWITTER'DA ANKARA GAZETESİ
FACEBOOK'TA ANKARA GAZETESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Yeni dönemde Terörle Mücadeleyi nasıl buluyorsunuz?

Kötü
Çok iyi

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri