Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
Çin’in PMI endeksi beklentileri aştı, 51.5’e yükseldi
Çin’in PMI endeksi beklentileri aştı, 51.5’e yükseldi
Edirne sınırında 12 kişi yakalandı
Edirne sınırında 12 kişi yakalandı
Covid-19'dan korunurken diğer bulaşıcı hastalıkları ihmal etmeyin
Covid-19'dan korunurken diğer bulaşıcı hastalıkları ihmal etmeyin
Küresel piyasalar
Küresel piyasalar
AB liderler zirvesi başlıyor
AB liderler zirvesi başlıyor
HABERLER>SAĞLIK-YAŞAM
11 Ağustos 2020 Salı - 12:18

Deniz ve havuz keyfinizde sosyal mesafeyi unutmayın

Corona virüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, güvenli tatile ilişkin sorular da akıllarda dolaşmaya başladı.

Deniz ve havuz keyfinizde sosyal mesafeyi unutmayın

Yaz tatilleri için yapılan planlamalarda tatil rehavetine kapılıp önlemlere dikkat edilmezse endişe verici tablolarla karşılaşılabileceğinin altını çizen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, önlemlerin kesinlikle esnetilmemesini söyleyerek güvenli yaz tatili için önemli ipuçları paylaşıyor.

Bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle her ne kadar müstakil yazlık ev, çadır ve kamp, açık havada konaklama imkanı olan yayla, tekne ve karavan gibi sosyal izolasyonun korunabileceği alternatif tatil mekanları tercih edilse de salgının hala devam ettiğini akıllardan çıkartmamak gerekiyor. Tatilde de sosyal mesafe ve hijyene gerekli önemin verilmesi gerektiğini belirten DoktorTakvimi.com uzmanlarından Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk sözlerini şöyle sürdürüyor; “Kalabalıktan kaçınılmalı, sosyal mesafe mutlaka ve mutlaka korunmalı; kişisel hijyen ve ortak kullanım alanlarında hijyen çok daha hassasiyetle uygulanmalı. Çünkü salgın sona ermedi ve hala aynı ciddiyetle devam ediyor.”

 

 

Yeme-içme alanlarında hijyenin sağlandığından emin olun

Tatil yapacak kişilerin konaklama ve yeme-içme mekanlarında özellikle bakanlığın getirdiği düzenlemelere uygun önlem alınıp alınmadığına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, “Ortak kullanım alanlarında yüzeylerle temas ettikten sonra mutlaka eller yıkanmalı ve dezenfekte edilmeli; sosyal mesafe kurallarına mutlaka uyulmalı ve evet sıcak havada ne kadar zorlayıcı olsa da maske kullanımında esneme olmamalı, herkes maskesini mutlaka takmalı.” diyor.

Yeme – içme mekanlarında ve açık büfe hizmet veren otellerde de dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Göktürk, “Bu mekanlarda kullanılan tabak, bardak, çatal, bıçak vb. yüksek ısı ile temizlendikleri için çok risk taşımasalar da, temizlendikten sonra müşteriye gelene kadar olan sürede temas olmamalı; temizlendikten sonra direkt müşteriye sunulacak şekilde temastan uzak tutulmalıdır.“

 

Tatilde hijyen ve sosyal mesafeyi atlamayın

Denize girmenin ve/veya havuz kullanımı direkt Covid-19 bulaşması için risk olmasa da plajlardaki ortak kullanılan alanlarda sosyal mesafenin korunmamasının yaratacağı risklerin asla göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, “Öncelikle bu gibi mekanlarda hiçbir şey ortak kullanılmamalı. Mümkünse kendi havlunuzu kullanın. Ortak kullanılan alanlarda herhangi bir yüzeye temas ettiyseniz mutlaka elinizi yıkayın veya dezenfektan kullanın. Ortak kullanılan alanlara temas edildikten sonra eller maskeye, yüze, ağız ve buruna değdirilmemeli ve mutlaka yıkanmalı. Çanta, cep telefonu gibi özel eşyalar da sık sık dezenfekte edilmeli.” diyor.

 

Hijyen ve temizlik kurallarına önem verilmeyen havuzlar farklı enfeksiyonlara neden olabilir

Kirli ya da fazla klorlu sular, havuz keyfi sonrası ciddi sorunlara neden olabiliyor. Periyodik olarak kimyasal ve fiziksel temizlik işlemleri yapılan havuzların kullanılmasının önemini vurgulayan DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk sözlerini şöyle sürdürüyor; “Suyu durağan olan havuzlar, havaya ve çevreye açık oldukları için, kolaylıkla kirlenebiliyor ve havuz suyunda mikroplar kolaylıkla çoğalabiliyor. Havuz ve çevresinden en çok bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklar ve mantarlar bulaşıyor. Halka açık yüzme havuzlarında sağlık esasları ve şartlar sağlanması çok önemli. Su sirkülasyonu fazla olan, hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin yapıldığından emin olunan havuzlar tercih edilmeli. Ayrıca havuzlarda klor seviyesinin uygunluğu ve filtreleme sistemi bulunması da oldukça önemli.”

 

Aşırı sıcaklardan bunalanların, imkanları el veriyorsa en çok keyif aldıkları havuzlara gittiklerini ancak iyi dezenfekte edilmemiş havuzların kötü sonuçlar doğurabildiğini belirten Uzm. Dr. Göktürk, “Klor genellikle mikropları öldürmek için kullanılır, ancak uygun oranda kullanılmadığında irrite edici etkisi olup nefes darlığa neden olabilir. Ayrıca serbest klora karşı bakteriler zamanla direnç kazanabilirler. Bunların yanı sıra uzun süre havuzda kalanlarda burun tahrişi, ciltte kaşıntı ve kuruluk, gözlerde kızarma ile öksürük ve nefes darlığı gibi solunum yolları semptomları yaşanabilir; astım hastalarında astım krizlerini tetikleyebilir.” diyor.

 

Enfeksiyonlara karşı yeterli önlemler alınmalı

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, havuz kullanımından doğabilecek diğer enfeksiyon risklerini bildirirken korunma yöntemlerini de açıklıyor. ‘’Havuzlar, özellikle cilt hastalıkları bakımından oldukça riskli alanlardır. Bu sebeple mantar ve bakteri enfeksiyonlarına sık rastlanır. Kirli havuz suları cilde uzun süre temas ederse sıcak küvet kızarıklığına benzer rahatsızlıklara neden olabilir. Deride kaşınan noktaların şişe dönüşmesi, mayoların temas ettiği alanlarda kızarıklıklar daha rahatsız edici olması sık rastlanan bulgulardır. Çoğu kızarıklıklar birkaç günde kendiliğinden iyileşebilir. Daha uzun süren kızarıklıklar mevcutsa doktora başvurunuz. Havuza girdikten sonra özellikle vajinal mantarlar yaz aylarında büyük bir artış gösterebilir. ‘’ diyen Göktürk, bu tip enfeksiyon risklerinden korunmak için sudan çıktıktan sonra hızlıca ıslak mayonun değiştirilmesi, mayonun sabunlu su ile yakınması ve sabun ile bir duş alınması gerektiğini söylüyor. Enfeksiyonlardan korunmak için ortak havlu kullanılmamasının altını çizen Göktürk, kişinin cilt enfeksiyonu varsa yara su geçirmez bandaj ile örtünerek öyle havuza girmesi ve havuz suyunun kesinlikle yutulmaması gerektiğini bildiriyor.

 

Yeterince temiz olmayan havuz sularından kaynaklı mide ve bağırsak enfeksiyonları gelişebilir. İshale neden olan mikroplar dakikalarca veya günlerce havuz suyunda yaşayabilir ve kişide uzun süre ishale neden olabilir. Yüzmeden önce duş almak ve havuz suyunu yutmaktan mutlaka kaçınmak gerektiğini belirten DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, ‘’Bazı mikropların klora toleransları yüksek olup klorlu suda bir süre yaşayabilir. İshal kanlı ise beş günde iyileşmiyorsa doktora başvurulmalıdır. Kıl kurdu nadir olarak havuzdan bulaşabilir. Havuzun klor düzeyi kıl kurdu yumurtalarını öldürecek düzeyde olmayabilir.’’ diyor.

 

Havuzdan çıktıktan sonra kulakta biriken kirli su ile temastan ötürü dış kulak yolunda oluşan enfeksiyonun sık görülen bir enfeksiyon olduğunu aktaran Göktürk, sözlerine şöyle devam ediyor; ‘’Kulak ağrısı, dış kulak yolunda şişme, kulak akıntısı ve duyma azlığı ile kendini belli eden hastalığa özellikle çocuklarda daha sık rastlanır. Semptomlar havuza girdikten birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Şikayetler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Havuz sonrası kulak enfeksiyonlarından korunmak için kulaklar havuzdan çıkınca kurulanmalıdır. Havuz içindeyken kulak tıkacı kullanılabilir. Havuz sonrası kulağa kaçan suyu temizlemek için kulağa herhangi bir obje sokulması doğru değildir. ‘’

 

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, genel olarak enfeksiyonların havuz keyfine gölge düşürmemesi önerilerini aşağıdaki şekilde sıralıyor:

 

 • Havuza girmeden önce ve sonra mutlaka duş alınmalıdır.
 • Havuzdan sonra vücudun nemli iyice kurulanmalıdır, mayo değiştirilmelidir.
 • Dar giysilerden kaçınılmalı ve pamuklu çamaşır tercih edilmelidir.
 • Ateşli hastalık ya da ishal geçirirken havuza girmemelidir.
 • Havuz kenarında yemek yenilmemeli, sigara içilmemelidir.
 • Havuz bölgesine ayakkabı veya dışarıda giyilen terlikle girilmemelidir.
 • Ayakları mutlaka dezenfekte edilmelidir.
 • Havuzda su yutmamaya dikkat edilmemelidir.
 • Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanılmalıdır.
 • Göz enfeksiyonunu önlemek için sualtı gözlüğü veya maske kullanılmalıdır.
 • Suya girerken mutlaka bone takılmalıdır.

Seyahatinizde yedek maskenizi yanınızdan ayırmayın

Yaz tatili için yapılan seyahat esnasında da dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili önemli bilgiler veren DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, “Öncelikle mutlaka maske kullanılmalı. Ortak lavabo, klozet, klozet kapağı, kapı kolu gibi alanlara temas ettikten sonra mutlaka eller yıkanmalı ve dezenfekte edilmeli. Uçak, otobüs gibi araçları kullanırken maskeler kesinlikle çıkarılmamalı, sosyal mesafeye esnetilmemeli. Seyahatte mutlaka yanınızda yedek maske ve dezenfektan bulundurulmalı.Çocuklar virüs konusunda bilgilendirilmeli, hijyen kuralları ve doğru maske kullanımı anlatılmalı.” diyor.


Hibya Haber Ajansı

 
USDTRY- 7.3600 direnci altında kazançlarını koruyor
 
Arda Turan 66 numaralı formasıyla ilk önce Madame Tussauds İstanbul sahasında
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yaz mevsiminde Covid’in bu belirtilerine dikkat!
Yaz aylarında çocukları evde tutmak mümkün olmazken, havuza ve denize ...
Boyun yaralanmasına “balıklama” atlamayın
Havuza ve denize balıklama atlamanın çok riskli kazaları beraberinde getirebileceğine ...
Demir eksikliğine karşı 7 etkili öneri
Ülkemizde yaklaşık her 10 çocuktan 4’ünde görülen demir eksikliği anemisi ...
 
Tatil yapacağım diye kendinizi hasta etmeyin
Bayram ve yaz mevsimi nedeniyle tatil beldelerinde artan kalabalıkların ...
Maskeler, diş tedavisinde kamuflaj oldu
Koronavirüs döneminde maske zorunluluğu virüsten koruduğu gibi diş tedavileri ...
Omurlardaki daralma bel kayması sanılabilir
Toplumumuzda her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor.
 
Arıların savunma sistemi insanları da koruyor
Doğadan topladığı nektarları enzimleyerek besinlere dönüştüren arıların; ...
Tatil yapacağım diye kendinizi hasta etmeyin
Bayram ve yaz mevsimi nedeniyle tatil beldelerinde artan kalabalıkların ...
Pandemi bayram alışkanlıklarını değiştirdi
Türk halkının pandemi döneminde bayramı nasıl idrak ettiğini ve bulaş ...
 
ANKARA
YAZARLAR
Vedat Bilgin
Vedat Bilgin
Ekonomide durum nedir?
Mehmet Metiner
Mehmet Metiner
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Markar Esayan
Markar Esayan
Model çok net…
Ardan Zentürk
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Münir SAATCİ
Münir SAATCİ
24 Haziran
Erkan Zorlu
Erkan Zorlu
Hem eylem yapacaksın hem de beni besle diyeceksin
TWITTER'DA ANKARA GAZETESİ
FACEBOOK'TA ANKARA GAZETESİ
ANKARA GAZETESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Türkiye'nin aktif dış politikasını nasıl buluyorsunuz?

Doğru Buluyorum
Yanlış Buluyorum
Fikrim Yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri