Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
23 terörist etkisiz hale getirildi
23 terörist etkisiz hale getirildi
1 polis şehit oldu
1 polis şehit oldu
1 terörist teslim oldu
1 terörist teslim oldu
11 DEAŞ ve 4 PKK’lı terörist yakalandı
11 DEAŞ ve 4 PKK’lı terörist yakalandı
Muğla'da 4.6 şiddetinde deprem
Muğla'da 4.6 şiddetinde deprem
HABERLER>SİYASET
10 Mayıs 2022 Salı - 18:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıldönümü programında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıldönümü programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıldönümü programında konuştu

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini üstlenen dönüşte devletle vatandaş arasındaki ihtilafların hukuk marifeti ile çözümünü sağlıyor. Hukuk devleti ilkesi demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır.

İfade ettiği bu kritik vazife hukuk devleti ilkesinin gerçek manada ve tüm unsurlarıyla hayata geçmesi manasına geliyor.

Verdiği kararlarla alt derece mahkemeleri ne yol gösteren danıştay her kademede hukukun anayasaya ve yasalara uygun şekilde işlemesini temin ediyor.

Milletimizin 16 Nisan 2017'deki halk oylamasıyla cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi onayladığı anayasa değişikliğinde yargının bağımsızlığı ilkesi tarafsızlığı ile tahkim edilmişti.

Böylece millet adına karar vererek hakemlik görevini üstlenen yargı; güçler ayrılığında hak ettiği yeri tam mânâsıyla almış oldu.

Elbette bu noktaya bir anda ve durduk yere gelinmemiştir cumhuriyet tarihi maalesef yargının darbeciler ve vesayet güçleri ile ile taraf olduğu yassıada yargılamalarından 28 Şubat brifingleri ne kadar pek çok kötü örneklerle doludur.

Millet adına karar veren yargı kurumunun akademisi ile bu onurlu sorumluluğu özellikle kendine yakışır kolunda olmasını sağlamak için gayret gösterdik.

Siyaset tabiatı icabı etki alanını genişletmek ister bunun için sürekli siyasetin etki alanını genişletme çabalarına yargı alanı da dahildir. En başlarda gelir sanmayın ki bu sorun Türkiye'ye mahsustur Amerika sından avrupasına her yerde aynı çekişme yaşanmıştır halen de yaşanmaktadır.

Ülkemizin vatandaşlarımızın çeşitli meselelerini takip ederken hukuk adına dünyanın nerelerinde yüz kızartıcı ve utanç verici durumlarla karşılaştığımızı bizler biliyor ve takip ediyoruz.

Bu ülkede hiçbir savcının hiçbir hakimin hiçbir yargı mensubunun hukuk ile bağdaşmayan herhangi bir yaklaşımla karşıma gelmesini taleplerimi hukuk dışında bir süzgeçte değerlendirmesini doğrusu istemem.

Aynı zamanda yargı mensuplarının bu hukukçu duruşunu bilaistisna herkesin karşısında ve her şartta sergilemesini de beklerim.

Darbelere kılıf uyduran vesayete koltuk değnekli yapan gizli açık örgütlerin arka bahçesi haline dönüşen menfaat hesaplarının aleti olan bir yargı millet adına karar veremez.

Tarihte ihanet çetesinin yargı içindeki dehşet verici yapılanmasına hep birlikte şahit olduk.

FETÖ belasının ülkenin başına bu derece Musallat olmasında yargıya çöreklenen yapının örgütün emniyet ve ordu içindeki mensupları ile birlikte çok önemli misyon üstlendiğini biliyoruz.

Savcılar ve hakimler kendi işlerinden başlayarak Türkiye'nin FETÖ tehdidinden hukuk yoluyla kurtulmasına da öncülük ettiler bu tarihi mücadelede görev alan tüm yargı mensuplarına bir kez daha şahsım milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Halen süren davalarda da bu hassasiyetlerin en üst seviyede gözetildiği ne inanıyorum. Anayasada tercih edilmesini sağladığımız yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi ile inşallah artık böyle tehditlerle karşılaşmaya canımızı yargı mensupları olarak sizleri hukuk devleti ilkesi çerçevesinde verdiğiniz ve vereceğiniz her mücadeleniz de yanınızda yeralacağından şüpheniz olmasın.

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi ile inşallah Artık böyle tehditlerle karşılaşmayacamıza inanıyorum.

Yargı mensupları olarak sizleri hukuk devleti ilkesi çerçevesinde verdiğiniz ve vereceğiniz her mücadeleniz de yanınızda yeralacağından süpheniz olmasın.

Geçmişte hukuku aykırı pek çok tarihi de tacize cezaya muhatap olmuş bir siyasetçi olarak ülke yönetimine geldiğim günden beri Türkiye'nin hukuk devleti niteliğini güçlendirmenin mücadelesini veriyorum.

Yaptığımız reformlarla anayasadan yasaları idari uygulamalardan uluslararası sözleşmelere kadar geniş bir alanda hukuk devletini tahkim ettik.

Aslında ülkemizi yeni tamamen demokratik yaklaşımla ve yalın dille yazılmış yeni bir anayasaya kavuşturmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde defalarca teşebbüste bulundu. Bunun için mecliste tüm partilerin eşit üye katılımıyla bir komisyon kurulmasına öncülük ettik.

Maalesef bu teşebbüsün üz muhalefet partilerinin süreci tıkayan uzlaşmaz tavrı sebebiyle akamete uğradı. Yeni bir anayasa için tekrar harekete geçtik ben de hazırlıklarımızı yürütürken muhalefet cenağından da ortaya en azından bir metin teklifi koymasını bekledik.

Aradan geçen bunca zamana rağmen önümüze üzerinde konuşabileceğimiz herhangi bir metin gelmedi.

Biz de kendi hazırlığımızı beklemeye almak mecburiyetinde kaldık ancak milletimizi 12 Eylül vesayetçi lerinin üflediği mevcut anayasadan kurtarma irademiz bakidir.

İmkan bulduğumuzda ülkemizde sivil özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasaya mutlaka kavuşturacağız. Bu süreçte anayasada pek çok değişiklikler yapıldı. Anayasamızın toplumda özellikle genellikle uluslararası topluma uyum için 134 hükmü geçtiğimiz 20 yıl boyunca değişti.

Bunların bir kısmı uluslararası sözleşmelere uyum amaçlı iken bir kısmı da cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve daha sonrasında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş gibi oldukça kapsamlı değişikliklerdi.

Sadece anayasayla sınırlı kalmadık ülkemizdeki temel kanunları neredeyse tamamını çağın gereklerine uygun hale getirecek demokrasi ve özgürlük alanlarını genişletecek şekilde yenilemiş olduk.

Kişisel verileri koruma Kurumu ile insan hakları eşitlik kurumu ile kamu denetçiliği ile vatandaşlarımızın devlet karşısında haklarını daha güçlü şekilde sauna bilmelerini sağlayacak mekanizmalar da olmuştur. Kamu görevlilerine verilen cezaların tamamını yargı yolunu açtık.

Kadınlar çocuklar yaşlılar engelliler şehit yakınları gaziler gibi bütün bu kesimlere yönelik pozitif ayrımcılık yapılmasını kural haline getirdik.

Temel hak ve özgürlüklerin korunmasında önemli bir imkan olan anayasa mahkemesine bireysel başvuru sistemini kurduk.

Anayasanın ve kanunların değişmesi olumsuz karşılanması gereken bir durumdur. Hayatın akışı içinde ihtiyaç duyulan her konuda her vakit bu tür değişikliklerin yapılması akışı içinde ihtiyaç duyulan her konuda bu tür değişikliklerin yapılması gayet tabiidir.

İhtiyaç duyulan her konuda bu tür değişikliklerin yapılması gayet tabiidir. Önemli olan bu sürecin milli iradenin üstünlüğü esasına göre demokrasinin kuralları çerçevesinde usulünce ve toplum tarafından benimsenerek yönetilmesidir.

Biz geçtiğimiz yıl açıkladığımız yeni anayasa sırlarımızı mecliste gereken çoğunluğu sağlasa bile halkoyuna sunacağımıza ifade etmiştik yeni kanunlar çıkartılması ve mevcut kanunların değiştirilmesi Meclis'in yasama görevidir ve ihtiyaçlarıyla kanunların ve diğer mevzuatın güncellenmesine katkıda bulunmaktadır.

Kanunların doğruluğu kadar kanun uygulayıcıların niteliği de adaletin tecelli için de hayati öneme sahiptir.

Bu anlayışla yargı teşkilatımızın insan gücü kalitesine ve donanımını artırmak için hakim ve savcı yardımcılığı sistemini bildiğiniz gibi getiriyoruz.

Yargının tüm kademelerinde toplamda 3 yıl süreyle yardımcı sıfatıyla görev yapacak hakim ve savcıları mız Böylece sisteme bütünüyle hakim olacaktır.

Bir anlamda ahilik geleceğimizin temelini oluşturan usta-çırak sistemini yargıya da taşıyoruz. Bu yeni sistemi çok yakında filen başlatıyoruz.

İnşallah önümüzdeki dönemde devletin başı ve yürütmenin temsilcisi olan cumhurbaşkanı ile milli iradenin temsilcisi meclisimizde ve millet adına karar veren yargımız da ülkemizi her alanda daha ileriye götürmeyi sürdüreceğiz.

Danıştayımızında, bu çerçevede üstlendiği hayati fonksiyonla Türkiye'nin demokratikleşmesine büyümesine gelişme katkıda bulunmaya devam edeceğine inanıyorum."

 

 


Hibya Haber Ajansı

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: " Hakim ve savcı yardımcılığı sistemini getiriyoruz"
 
Şanlıurfa'da terör operasyonu: 10 gözaltı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AK PARTİ'Lİ AYDEMİR'İN BASIN TOPLANTISI
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Millet İttifakı'nın 2023'e ...
CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ ÜNSAL'IN BASIN TOPLANTISI
CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, İstanbul'daki hastanenin bir kelebek ...
AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ TİN VE AYDIN MECLİSTE SATRANÇ OYNADI
23 Nisan Çocuk ve Gençlik Buluşmaları etkinlikleri kapsamında Meclis Halkla ...
 
AK PARTİ BİLECİK MİLLETVEKİLİ YAĞCI'NIN BASIN TOPLANTISI
AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, herkesin doğru ve güvenilir ...
AK PARTİ AMASYA MİLLETVEKİLİ KARAHOCAGİL'İN BASIN TOPLANTISI
AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Rusya-Ukrayna ...
CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ANTMEN'İN BASIN TOPLANTISI
CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, avukatlık asgari ücret tarifesinin ...
 
AK PARTİ MERSİN MİLLETVEKİLİ TAŞKIN'IN BASIN TOPLANTISI
AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, Mersin Akdeniz Belediye ...
AK PARTİ ERZURUM MİLLETVEKİLİ AYDEMİR'İN BASIN TOPLANTISI
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Zafer Partisi Genel Başkanı ...
BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ'NİN BASIN TOPLANTISI
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa ...
 
ANKARA GAZETESİ
ANKARA
YAZARLAR
Vedat Bilgin
Vedat Bilgin
Veda zamanı
Ülker Piriyeva
Ülker Piriyeva
Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli
Mehmet Metiner
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
Erkan Zorlu
Erkan Zorlu
Kıskançlık derdinin dermanı yok…
Markar Esayan
Markar Esayan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Ardan Zentürk
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
TWITTER'DA ANKARA GAZETESİ
FACEBOOK'TA ANKARA GAZETESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Türkiye'nin aktif dış politikasını nasıl buluyorsunuz?

Doğru Buluyorum
Yanlış Buluyorum
Fikrim Yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri