Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
Mustafa Cengiz ve Fatih Terim bir kez daha PFDK'ya sevk edildi
Mustafa Cengiz ve Fatih Terim bir kez daha PFDK'ya sevk edildi
Başkan Tuna'dan yerel seçim açıklaması: 'Cumhurbaşkanımız en doğru adayı seçecektir'
Başkan Tuna'dan yerel seçim açıklaması: "Cumhurbaşkanımız en doğru adayı seçecektir"
Gölbaşı 12 ay kulaç atıyor
Gölbaşı 12 ay kulaç atıyor
TİKA'dan Tunus'taki sel mağdurlarına yardım
TİKA'dan Tunus'taki sel mağdurlarına yardım
1. Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi başladı
1. Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi başladı
HABERLER>EKONOMİ
2 Kasım 2017 Perşembe - 18:05

Bakan’dan ’doğalgaz’ müjdesi

7'nci Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak doğalgazın ucuzlayacağı müjdesini vererek, "Gaz inşallah daha da ucuzlayacak, şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak" dedi.

Bakan’dan ’doğalgaz’ müjdesi

Doğalgaz sektörü ve temsilcilerini bir araya getiren Türkiye’deki önemli kongreler arasında gösterilen 7'nci Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı (INGAS 2017) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla başladı. İGDAŞ’ın ev sahipliğinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongreye Bakan Albayrak’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik, Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Derneği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan ve 20 ülkeden 5 binin üzerinde sektör temsilcisi katıldı. Kongrede doğalgaz piyasasının geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılması ile Türkiye’nin orta ve uzun vadede bir doğalgaz ticaret merkezi konumuna gelmesine ilişkin yeni projeksiyonların değerlendirilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı. Kongrede konuşan Bakan Albayrak, doğalgazın ucuzlayacağı müjdesini verirken sondaj çalışmaları hakkında çıkan haberlerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

"Gaz inşallah daha da ucuzlayacak"

Şemdinli’de şehit düşen asker yakınlarına başsağlığı dileyerek teröre karşı kararlılık vurgusu yaparak sözlerine başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “26 Türkiye bölgenin anahtar ülkesidir. Türkiye günlük siyasi tartışmalarla konjonktürel gelişmelerle ve ya geçici siyasi endişelerle bakılmayacak değerlendirilemeyecek kadar önemli bir bölgesel aktör ve güvenilir partnerdir. Özellikle enerji üretimi dağıtımı ve paylaşımı noktasında bölgesel ittifakların kurulması gereken coğrafyalarda ve bu ülkelerin daha önce çözümsüzlüğe dayalı yürüttükleri politikada ciddi anlamda olumlu yöne evrilmesi için yoğun diplomasi yürütüyoruz. Bu neden le enerji kaynakları çatışma kaynağı olarak değil, barış ve istikrarın kaynağı olarak görüyoruz. En kötü güne hazır olacağız. Kapımızdan savaş eksik olmuyor. Bir gün orada bir gün öteki tarafta o boru, kaza oldu, teknik sebep şu bu en kötü senaryoya Türkiye, A, B, değil Z senaryosuna hazır olacak bir stratejiyle yürümek zorunda. Doğalgazın ulaşmadığı il kalmayacak 3 ilimiz kaldı onları da tamamlayıp 81 ilin tamamına 2018’in sonuna kadar doğalgazı getiriyoruz. Bizim Türkiye olarak boşa harcayacak ne bir dakika vaktimiz var, ne sokağa atılacak bir kuruş paramız var. Ne de heba edecek bir gram enerjimiz var. Artık, satıcılardan ziyade alıcıların piyasayı domine ettiği bir yöne doğru gidiyoruz ve Türkiye, bu piyasada daha aktif oluyor. Gaz inşallah daha da ucuzlayacak, şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak dedi.

“Gaz bulsak ilk ben söylerim”

Son günlerde Türk sondaj gemisinin gaz bulduğuna yönelik çıkan haberlerle ilgili konuşan Bakan Albayrak, "Bu yıl bitmeden envanterimize katacağımız kendi sondaj gemimiz de Akdeniz’de artık 2018’de kuyularımızı sondaj çalışmalarını son sürat deva ettirecek bir Türkiye Petrolleri var. Bu birilerini haliyle rahatsız ediyor. O kadar ki daha biz sondaj yapmadan birileri geçen haber yapmış “Türkler gaz buldu, Tükler şöyle böyle” ben anlıyorum onları. Siyaseten manipülatif medya haberlerinin arkasında neler olduğunu biliyoruz. O gün gelecek, çünkü buna ihtiyacımız var. Özellikle Akdeniz özelinde kimse Akdeniz’i kendi babasının denizi, karasuları, zenginliği zannetmesin. Türkiye olarak gerek uluslararası hukuktan gerekse KKTC’nin ruhsatlı sahaları başta olmak üzere bu aramaları, sismik çalışmalarını, bu kuyuları kazacağız kimse kusura bakmasın. Allah nasip ederse gaz, petrol bu istikamete girdikten sonra bir gün inşallah onu da bulduğumuzda ilk müjdeyi biz paylaşacağız, dedikodularla değil. Gaz bulsak ilk ben söylerim, petrolümüzü ilk ben derim başkasına bırakır mıyım” şeklinde konuştu.

“Ne zaman yerli kömür desek kıyamet kopuyor”

Yerli kömür üretimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, “Ne zaman yerli kömür desek kıyamet kopuyor. Çevrecilik maskesi altında bağırıyor, işin komik tarafı ne biliyor musunuz? İthal kömürle ilgili bir santral bir yatırım yapılacağı zaman ses yok, ben bir eylem görmedim. Kimse kusura bakmasın yılda 5 milyar dolara yakın bir rakam Bu iş olur mu? Artık siyaseten cenaze konumuna erişmiş bu zihniyet, milletin gündeminden düşmesi lazım. Ellerini açıyorlar dönüyorlar yurt dışına ağlıyorlar, aman dileniyorlar. Hiçbir demokratik seçimle yenemedikleri her türlü ahlaksızca ve aşağılık iftiralarla yıkamadıkları darbelerle sindiremedikleri bu milletin iktidarını son dönemde de sözde diktatör iftiralarıyla, haysiyetsizce dünyaya ve yurt dışına şikayet ediyorlar. Kullandıkları dil yurt dışındaki bu diaspora ve terör örgütlerinin aynısı yeni bir dil yok. Türkiye’de yeni bir antidemokratik bir operasyon olsa bunlar zil takıp oynayacaklar. Söz şu AK Parti gitsin de, Cumhurbaşkanı gitsin de nasıl giderse gitsin. Ülke batsın da nasıl batarsa batsın” dedi.

“İGDAŞ, Türkiye’de yeni adımları atan kuruluş olmaya devam edecek”

Sektör temsilcilerinin bir araya gelip ortak çözüm ürettiği etkinliklerin her zaman çok faydalı olduğunu ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Türkiye doğal gazın bir enerji ötesinden insan hayatını konforunu yükseltme noktasından önemini gösterdi. 7’ncisi düzenleniyor, burada uzmanlar doğal gaz yatırımlarının çeşitlendirilmesi konuşuluyor. İstanbul’un sorunları olarak gündemde olan bazı konularda İGDAŞ görevini yapıyor. Dünyada doğal gaz bir enerjidir insan hayatını kolaylaştırır. İGDAŞ’ın Türkiye’deki kullanma oranı düşüyor olabilir ama inanıyorum İGDAŞ her zaman doğal gaz konusunda ilkleri yapan düzenlemiş olduğu kongre ve fuarla Türkiye’de yeni adımları atan kuruluş olmaya devam edecek. İnşallah İGDAŞ’ta yöneticilerimiz bu devam ettirirse ülkemiz adına bir kazanım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Büyük kentlere danışmanlık hizmeti sunuyoruz”

Kongreyle sektör temsilcilerinin bir araya gelmesinin büyük önem taşıdığını dile getiren İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik, “Türkiye’nin enerjide merkez ülke stratejisine hizmet amacıyla yaptığımız çalışmaları INGAS ile sınırlamıyoruz. Balkanlar’da, Kafkas’larda ve Orta Doğu’da İGDAŞ olarak doğal gaz dağıtımına geçmeyi planlayan mevcut alt yapı yatırımını genişletme sürecinde olan büyük kentlere danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Bunun en son örneğini Mekke’de yaşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda, Mekke’nin doğal gaz dağıtımında danışmanlık hizmeti vermek için ‘İyi Niyet Anlaşması” imzaladık. Bu anlaşmayla birlikte kutsal şehrimiz Mekke’de doğal gaz dağıtımı için alt yapı yatırımlarına danışmanlık hizmeti sunacağız. Böylece Türkiye’nin enerjide merkez ülke stratejisine İGDAŞ olarak bir katkımız da inşallah know-how ihracatımızla olacak” dedi.

“Veri akışının çok iyi olmasını sağlamaya çalışıyoruz”

Sektörün gelişmesi ve işbirliğinin artması adına önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Derneği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, “Öngörülebilirlik konusunda bizler alt yapının kalitesine çok dikkat ediyoruz. Veri akışının çok iyi olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Sektörümüzün en önemli beklentisi ticaret merkezi olma hedefinin takviminin açıklanması ve herkese düşen görevin hızla yapılmasını çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.
Sektör temsilcilerinin bir araya getiren INGAS 2017 3 Kasım’da sona erecek. 

 
Babayiğitler tavan yaptı
 
Karkas et sevkiyat işlemlerine bugün itibariyle başlanıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Babayiğitler tavan yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yerli otomobil projesinin paydaşlarını ...
Bakan Fakıbaba açıkladı! İşte ucuz et fiyatları
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatlarına ...
Bakan Ağbal açıkladı! Özelleştirilecek
Maliye Bakanı Naci Ağbal, şeker fabrikalarındaki geçici işçilerle ilgili ...
 
Rusya kapısını 50 bin ton Türk domatesi için açıyor
Rusya, yaklaşık 2 yıl aradan sonra 1 Kasım itibariyle Türkiye'den domates alımına başlıyor.
‘TESK kart’ görücüye çıkıyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından uzun süredir ...
'45 yaşında Bağ-Kur'a geç, yüksek emekli maaşı kap'
Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, “45 yaşında olan vatandaşımız, Bağ-Kur'a ...
 
Akaryakıta büyük zam beklentisi
Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorine 17 kuruş, benzine ...
Akıllı elektrik sayaçlarında gözler yeniden EPDK’da
“Saatler geri alınacak mı?” Herkesin merak ettiği bu soru, önceki gün ...
Bakan Tüfenkci: 'Doların ateşi düşecek'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ''Önümüzdeki haftalar içerisinde ...
 
ANKARA GAZETESİ
ANKARA
YAZARLAR
Markar Esayan
Markar Esayan
Çifte standart çiftesinden nasıl korunulur?
Mehmet Metiner
Mehmet Metiner
Bu ne edepsizlik, bu ne cüret!
Vedat Bilgin
Vedat Bilgin
Kriz mi diyordunuz?
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Tarih-resmî tarih
Oylum DEMİRAY
Oylum DEMİRAY
Okunası bir hikaye
Durak Avcıoğlu
Durak Avcıoğlu
Bu sığ anlayış, gazeteciliği mahvetti!
TWITTER'DA ANKARA GAZETESİ
FACEBOOK'TA ANKARA GAZETESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Yeni dönemde Terörle Mücadeleyi nasıl buluyorsunuz?

Kötü
Çok iyi

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri